CERTIFIKACE

Environmentální certifikace jsou vyjádřením a potvrzením mimořádných vlastností budovy. Hodnotí nejen to, jak budova působí na okolí během celé své existence, ale také to, jakou kvalitu nabízí svým uživatelům.

Budova, která dosáhne vysokého hodnocení, má menší dopady na životní prostředí, obvykle má také menší provozní náklady, ale její hlavní ekonomické benefity jsou jinde. Lidé pracující v certifikovaných budovách jsou méně nemocní a unavení a pracují efektivněji. Snížení nemocnosti o 2 dny ročně nevypadá jako závažný faktor, ale je tehdy, dokud je nevynásobíme tisícovkou zaměstnanců pracujících v budově. V tom okamžiku dostává tato zdánlivá „drobnost“ obrovský význam. Proto jsou certifikované budovy lépe pronajímatelné i prodejné. Některé, zejména nadnárodní, společnosti mají ve svých kodexech přímo podmínku, že jimi využívané budovy musejí mít některý z uznávaných certifikátů.

I z hlediska vlastníka je výhodné provozovat certifikovanou budovu. Nájemci jsou totiž ochotni platit prémiovou cenu za kvalitní prostředí, což spolu s nižšími provozními náklady zajišťuje vyšší zisk vlastníkům. Všechny tyto atributy se setkávají v okamžiku prodeje budovy. Podle statistik uveřejněných na loňském EcoBuildu v Londýně je realizovaná prodejní cena certifikované budovy o 16 % vyšší než průměr v případě, že je v dané oblasti certifikace budov rozšířená, a o neuvěřitelných 26 % vyšší v případě, že je v okolí certifikovaných budov málo.

Co stojí za tak velkým rozdílem v ceně certifikovaných budov oproti běžným? Stále se rozevírají nůžky mezi zastaralými budovami, které vyžadují reinvestice a jejichž cena klesá, a mezi kvalitními budovami, které svou cenu v čase udržují. Viditelným signálem naznačujícím budoucí hodnotu budovy je pro investory právě nezávislý prestižní certifikát.

Certifikovat lze nejen nové projekty, ale i existující budovy.

EkoWATT nabízí certifikaci budov ve všech schématech používaných v ČR – LEED, BREEAM, SBToolCZ, DGNB.